ברצלונה אהובה עליי במיוחד, מלאת אנרגיות טובות, מזג אוויר מושלם ואוכל מצוין.

עשירה בבנייה חדשה ומעניינת (שיסלח לי גאודי) אבל ביקור קצר בשני פרויקטים שלו ברחבי העיר, יספיקו לטעמי לחוות את כישרונו המיוחד. יש הרבה מה לראות חוץ מזה.

מומלץ לשכור אופניים ולחוות את העיר ברכיבה, העיר שטוחה ויש בה כ- 200 ק”מ של שבילי אופניים רחבים ומסומנים וטיילת ארוכה הנושקת לים.

 טעימה התחלתית לאדריכלות המעניינת בעיני בעיר:

 

ביתן מיז וואן דר רוהה – Pavilion Mies Van Der Rohe

הביתן הגרמני שתוכנן עבור התערוכה העולמית בברצלונה בשנת 1929 ע”י לודוויג מיס ואן דר רוהה, אד’ ומעצב גרמני- אמריקאי, אחד מאבות הסגנון המודרניסטי באדריכלות ומייסד הסגנון הבינלאומי. נחשב לאחד מהאדריכלים המשפיעים ביותר במאה 20.

המבנה נבנה לתצוגה בלבד, המייחד אותו היא פריצת הדרך המחשבתית של התכנון המינימליסטי, תפישת החלל והזרימה בו. נעשה בפרוייקט שימוש בחומרים ובפרטי בנייה מתוחכמים וחדשניים לאותה תקופה. פרוייקט בעל חשיבות עצומה עבור האדריכלות המודרנית.

המקום שקט ברב שעות היום ומומלץ לבקר בתוכו כמובן, נראה כי רק אדריכלים ומעצבים מגיעים להתפעל מהמבנה.

Roca Gallery

אולם התצוגה של חברת ROCA (חברה ספרדית  שהוקמה ב-1917 המייצרת אביזרי אינסטלציה וקרמיקה). 

תוכנן ע”י משרד אדריכלים מברצלונה OAB בשיתוף עם Carlos Ferrater, בשנת 2009.

שאיפת המתכנן הייתה ליצור בניין, שיהווה ציון דרך באדריכלות של ברצלונה ויציג את המוצרים המעודכנים ביותר, באופן בו ניתן יהיה לחוות את ההווה והעתיד של החברה.

מעניין לראות את החומרים והפרטים של המבנה ומומלץ להתרשם מהמבנה גם בשעות החשכה, כיוון שהתאורה של המבנה מרשימה במיוחד (הכניסה חופשית).

(אגב, ישנם עוד סניפים ששווים ביקור, בערים נוספות בעולם)

לפרוייקטים נוספים של משרד האדריכלים OAB בשיתוף עם Carlos Ferrater, בברצלונה.

 

Macba Museum

מוזיאון לאומנות מודרנית של ברצלונה, נהדר לאוהבי הז’אנר.

נפתח בשנת 1995, תוכנן ע”י  ריצ’ארד מאייר, אדריכל אמריקאי- יהודי, זוכה פרס פריצקר לאדריכלות.

נבנה בשכונת ראבל, בפלאסה דלס אנג’לס, ממוקם בין הרחובות והבניינים העתיקים של ברצלונה, כחלק מתהליך חידוש המרחב השכונתי. המבנה טיפוסי ליצירותיו של מאייר.

מחוץ למוזיאון ישנה רחבה גדולה, לאוהבי הספורט האורבני (סקייטבורד וכו’.)

רק לצפות בהתרסקויות, זה כייף!

Blau Museum

מוזיאון המדעים של ברצלונה, אחת מיצירות המופת של האדריכלים הרצוג דה מרון , נפתח בשנת 2004. עבודותיהם מאופיינות ע”י גישות תכנוניות שונות ושימוש מקורי וחדשני בחומרים וטכנולוגיה. שווה ביקור!

Torre Telefonica Diagonal

בצמוד למוזיאון בלאו של הרצוג דה מרון, ישנו מבנה מרשים, לא פחות, של חברת Telefonica תוכנן ע”י משרד אדריכלים מקומי EMBA ונפתח בשנת 2011 בניין חד ומסוגנן, קליל ולבן המתלווה באופן מושלם לשכנו.

Museu Del Disseny

מוזיאון העיצוב של ברצלונה, נפתח בשנת 2014 תוכנן ע”י משרד MBM  הספרדי. רק שני חומרים משמשים את החזיתות החיצוניות של המבנה, לוחות זכוכית ואבץ.

 המוזיאון מציג בכל קומה תחום עיצוב שונה. עיצוב מוצר, עיצוב חלל, עיצוב אופנה ועיצוב גרפי.

Torre Agbar

לא רחוק ממוזיאון העיצוב, ממוקם גורד השחקים, טורה אגבר, שתוכנן ע”י ז’אן נובל. אדריכל צרפתי, בין האדריכלים הבולטים כיום בעולם.

המבנה נחנך בשנת 2005, ההשראה לעיצובו באה מצוקי הר המונטסראט וממגדליה של סגרדה פמיליה. הבניין בגובה של 34 קומות, מסמן את מרכז העסקים והטכנולוגיה של העיר. מומלץ לראותו בשעות החשכה, התאורה שלו יוצרת מחזה מעניין ממה שנראה במהלך היום.

משרד האדריכלים EMBT הספרדי ממוקם בברצלונה, ברובע הגוטי, חלק מהמבנה משמש למשרדי החברה ובחלקו הנוסף ישנה גלריה המציגה את עבודות המשרד.

אנריק מירלס (Enric Miralles), אדריכל ספרדי, אשר נפטר בגיל 45 בשנת 2000, היה ממקימי המשרד, שותפתו, אדריכלית איטלקייה, Benedetta Tagliabue, שהייתה גם אישתו השנייה ממשיכה את דרכו.

אישתו הראשונה, כרמה פינוס (Carme Pinos), גם אדריכלית וגם להם פרוייקטים משותפים ברחבי המדינה.

למשרד מספר פרוייקטים מעניינים בברצלונה (ובכלל ברחבי ספרד).

פארק דיאגונל מארParc De Diagonal Mar 2001

פארק הממוקם בין בנייני מגורים חדשים ולא רחוק מאיזור העסקים החדש, התכנון עוסק באדריכלות נוף ובעיצוב כל הפרטים הנמצאים בו, כמו ספסלי בטון (מאוד מפורסמים), מאפרות ופסלים סביבתיים.

 

 

 

שוק האוכל, סנטה קטרינה- Santa Caterina Market Hall, 2001

בשכונת Ciutat Vella (אשר עדיף משמעותית על שוק הבוקרייה התיירותי והעמוס)

הפרוייקט כלל את שיפוץ כל המבנה. הגג, הינו החלק הדומיננטי ביותר.

הוא בצורת גל ומחופה באריחי קרמיקה בשלל גוונים, הגג רוכב על קירות העץ המקיפים את המבנה.

 

 

 

בניין חברת הגז הטבעי- Torre Mare Nostrum, Gas Natural, 2005

המבנה ממוקם במקום בו היה לפני 160 שנה, מפעל הגז הראשון בספרד. המבנה מחופה כולו זכוכית רפלקטיבית והינו אחת הדוגמאות הבולטות בעיר לאדריכלות ההיטק.

 

 

 

ואם כבר ללכת לראות גאודי בסתיו 2017 נפתח למבקרים הבית הראשון שתכנן גאודי, קאזה ויסנס- CASA VICENSE. 

הבית נבנה לתעשיין עשיר בשנת  1888 והוא ממוקם ברובע גארסיה (שהיה בזמנו כפר מחוץ לברצלונה) המבנה תוכנן תחת השפעה מזרחית חזקה, ברוח ארמון אלהמברה בגרנאדה. שימוש רב בחיפויי קרמיקה  צבעוניים, לבנים אדומות חשופות וכיתוב בערבית בתוך המבנה. כדאי לקנות כרטיסים מראש.

One Response
  1. sirgliofrei

    I was looking through some of your content on this site and I believe this site is really informative! Keep on putting up.

Leave a Reply